هر كس به خدا توكل كند، خداوند هزينه او را كفايت مى كند و از جايى كه گمان نمى برد به او روزى مى دهد. پیامر(ص)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 40132
 بازدید امروز : 37
 کل بازدید : 282058
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.7150


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پنل آموزشی در همایش بزرگ سلامت زنان شاغل

پنل آموزشی با حضور استادان گروه روانپزشکی دانشگاه در همایش بزرگ سلامت زنان شاغل برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری وب‎دا در همدان، این پنل آموزشی با حضور دکتر افخمی رئیس مرکز آموزشی درمانی فرشچیان سینا، دکتر قلعه‌ایها و دکتر حقیقی از اعضای هیئت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه و دکتر فریمانی رئیس بخش ناباروری مرکز آموزشی درمانی فاطمیه به عنوان مدیر پنل برگزار شد.

دکتر قلعه‌ایها حضور زنان در عرصه‌های اشتغال در خارج از منزل را پیامد تغییر فرهنگ خواند و با بیان اینکه به دلیل کوچک‌ شدن خانواده‌ها، حضور بانوان در جامعه بیشتر شده است، از این موضوع به عنوان «تضاد نقش‌ها» یاد کرد.

وی با اشاره به مزایا و معایب اشتغال زنان در جامعه، از آنان خواست تا استعدادهای خود را بر اساس سلایق و علاقه‌های خود شکوفا کنند.

دکتر قلعه‌ایها، حضور زنان در جامعه را باعث ایجاد امنیت روانی و اقتصادی در آنان و افزایش آگاهی دانست و مضرات حضور زنان در مشاغل اجتماعی را فرسودگی مضاعف آنان نسبت به زنان خانه‌دار و تغییر نقش زن و مرد در خانواده دانست که به دلیل کم‌رنگ‌تر شدن نقش مردان، باعث ایجاد تعارض و مشکلات می‌شود.

وی، خشونت علیه زنان را تنها خشونت جنسی ندانست و از زنان خواست با حفظ حریم خود و داشتن پوشش و برخورد مناسب و رعایت خط قرمزها، از خود در مقابل خشونت‎های احتمالی محافظت کنند.

دکتر قلعه‌ایها، آموزش از دوران مدرسه و کودکی در خصوص مسائل جنسی را خواستار شد.

دکتر افخمی در این پنل آموزشی، نگاه به زنان شاغل را نسبت به دیگر زنان متفاوت خواند و گفت: خانم‌های شاغل دارای عزت نفس، استقبال، ارتباط اجتماعی و قدرت تصمیم‎گیری بالاتری نسبت به زنان خانه‎دار هستند.

وی با بیان اینکه نقش زنان و مردان در خانواده‌هایی که زنان شاغل هستند بر اساس تقسیم قدرت بین زن و مرد است که باعث کمرنگ شدن فرهنگ مردسالاری می‎شود، افزود: در کنار تمام این محاسن، مشکلاتی هم وجود دارد که در صورت رفع نشدن باعث ایجاد خطر می‎شود.

دکتر افخمی بر ا یجاد ایمنی، مکان و فضای مناسب برای امنیت سلامت جسم و روان زنان در محیط کار را لازم دانست و بر همراهی همسران آنان برای تقسیم وظایف، تأکید کرد.

وی ادامه داد: از آنجا که زنان به عنوان مادران فداکار در خدمت خانواده و فرزندان خود هستند و باید وظایف اداری خود را هم به نحو احسن انجام دهند فرصت زیادی برای خود ندارند که سلامت جسمی و روحی آنان را به خطر می‌اندازد.

دکتر افخمی اظهار کرد: تربیت فرزندان در صورتی که با برنامه‌ریزی صحیح و همراهی همسر همراه باشد، در مادران شاغل بهتر انجام می‎شود، افزود: فرزندان در اینگونه خانواده‌ها، مشارکت بیشتری در امور دارند؛ چرا که این مادران، زمان نبود خود را در ساعات حضور در منزل، جبران می‌کنند.

وی بر نقش آموزش زنان و مردان با همکاری نهادهای مختلف تأکید کرد و آموزش‌ها از طریق رسانه‌های جمعی، علما، روحانیون و دانشگاهیان را خواستار شد.

دکتر حقیقی در این پنل آموزشی بر نقش پدر در تربیت فرزند تأکید کرد و گفت: برای تربیت صحیح فرزند، نقش پدر و مادر مهم است.

وی با بیان اینکه نقش پدر از زمان پیش از تولد آغاز می‎شود، این نقش را به اندازه نقش مادر پراهمیت دانست و بر نقش پدر به عنوان تکیه‌گاه قدرت در خانواده تأکید کرد که با تولد هر فرزند در خانواده، نیازمند بازتعریفی است.

دکتر حقیقی گفت: پدرانی که با فرزندان خود بازی می‎کنند، بچه‌‎های سالم‌تری دارند که برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی پدرانی که کمتر به فرزند خود توجه دارند، فرزندانشان پرخاشگر می‎شوند.

وی، زوج‎درمانی را دارای بخش‌های گسترده‌ای دانست و با اشاره به ساختار حساس خانواده، بر نقش ارائه مشاوره صحیح تأکید کرد.

دکتر حقیقی؛ خودآگاهی، مدیریت هیجان و طرح مسئله در زنان شاغل را بالاتر دانست.

 

 


١٠:٣٧ - 1395/08/01    /    شماره : ٤٢٠٣١    /    تعداد نمایش : ٥٦٩خروج