هر كس به خدا توكل كند، خداوند هزينه او را كفايت مى كند و از جايى كه گمان نمى برد به او روزى مى دهد. پیامر(ص)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2955
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 329622
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2270

چرا باید مهارت های زندگی را یاد بگیریم؟

زندگی و احساس زندگی کردن با زنده­ مانی متفاوت است. عده­ ای زندگی می کنند و از زندگی معنا یا معانی ای به همراه دارند و برخی نیز زنده مانی می کنند و فقط زنده اند.

امروزه، علی رغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه های زندگی، بسیاری با وجود این که تحصیل کرده اند، اما در برخورد با مسائل مختلف زندگی، فاقد توانایی های لازم و اساسی و به اصطلاح مهارت های لازم برای آن هستند و به همین سبب در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب پذیر ظاهر می شوند.

زندگی جنبه های مختلفی دارد و در آن تلخی، شکست، ناکامی، اندوه و سختی های فراوانی است و قرآن کریم نیز می فرماید: «لَقَد خَلَقنَا الِانسَانَ فِی کَبَد؛ ما انسان را در رنج آفریدیم». (1) ولی آدمی در مقابل تمام این موقعیت های دشوار و دردناک بی دفاع نیست. هنر آدمی در تعقل و ساختن زندگی است و ساختن را باید پله به پله پیمود. انسان در هر یک از مراحل زندگی، نیاز به دفترچه راهنمایی با عنوان مهارت های زندگی برای بهتر زیستن دارد.

انسان ها برای مقابله سازگارانه با موقعیت های تنش زا و کشمکش های زندگی، نیاز به آموختن برخی از مهارت ها را دارند. یکی از موثرترین برنامه هایی که به افراد کمک می کند تا زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند، آموزش مهارت های زندگی است.

مهارت های زندگی موجب می­ شود که با مشکلات زندگی به شیوه مثبت برخورد کرده، تا به موفقیت های بیشتری در زندگی فردی و اجتماعی به ویژه خانوادگی نایل آییم. آموزش مهارت های زندگی، توانایی ما را در مقابل مشکلات افزایش داده و در جهت پیش گیری و هم چنین درمان و حل آن ها به ما کمک می کند. (2)

مهارت های زندگی چیست؟

مهارت هاي زندگي عبارتند از مجموعه اي از توانايي ‌ها كه زمینه سازگاري و رفتار مثبت و مفید را فراهم می آورند. این توانایی ها فرد را قادر می سازد تا مسئولیت های نقش اجتماعی خود را بپذیرد و بدون لطمه زدن به خود و دیگران، با خواست ها، انتظارات و  مشکلات روزانه به ویژه در روابط بین فردی به شکل مؤثری رو به رو شود؛(3) برای مثال، افرادی هستند که از توانایی ها، ظرفیت ها، خواسته ها، نیازها و احساسات خود آگاه نیستند و از این رو نمی توانند پاسخ مناسب نسبت به احساسات، نیازها و خواسته های خود و دیگران بدهند؛ اما داشتن مهارت خوآگاهی، این توانایی را به فرد می دهد که رابطه خود را با دیگران از جمله همسر خویش بهتر سازد.


(1). سورۀ بلد، آیۀ 24.

(2). حسین خنیفر و مژده پورحسینی، مهارت های زندگی، ص15-17.

(3). فرهاد طارمیان، مهارت های زندگی، 1379، ص21.