هر كس به خدا توكل كند، خداوند هزينه او را كفايت مى كند و از جايى كه گمان نمى برد به او روزى مى دهد. پیامر(ص)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18815
 بازدید امروز : 71
 کل بازدید : 329630
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3900


  چاپ        ارسال به دوست

خلاصه کتاب کلید اسرار- قسمت پنجم

نماز و مراقبه»

 

نماز و مراقبه»
نمازوسیله ارتباط ما با قدرتی که ماوراء همه قدرت ها است می باشد.

 هر روز زمان و مکان خاصی دور از هیاهو برای آرام کردن نفس و تسکین دادن روح تعادل را به زندگیمان برمی گردانیم و به منبع الهی خود وصل می شویم و از این طریق ندای درونمان را می شنویم بلکه با ذهن ناخودآگاه خلاق خود نیز ارتباط برقرار می کنیم. با نماز با خدا سخن می گوییم و با مراقبه به او گوش می دهیم. توسط تعمق آرام به درون خود می نگریم و با خود دوباره ارتباط برقرار می کنیم و آماده دریافت الهام و راهنمایی خداوند می شویم.
ارزش  نماز و دعای دائمی این نیست که او صدای ما را بشنود بلکه ما او را می شنویم.
" یک روش بسیار ساده مراقبه "
یک مکان آرام و راحت 10 تا 15 دقیقه کسی مزاحمتان نشود راحت با پشت صاف بنشینید نفس عمیقی بکشید آرام باشید تمام افکار مربوط به گذشته و آینده را کنار بگذارید تمرکز روی زمان حال و مکان فعلی داشته باشید از تنفس خود آگاه باشید و به هوایی که در تنفس به درون و بیرون بدنتان در حال حرکت است توجه کنید که هر تنفس نسبت به دیگری تغییر می کند و متفاوت است. افکاری که می آیند و می روند را مشاهده کنید افکاری که ایجاد می شود را نادیده نگیرید یا سرکوبشان نکنید فقط به آن ها توجه کنید و بعد بگذارید بروند همواره روی تنفس خود تمرکز کنید اگر ذهنتان به دنبال افکارتان می رود فقط ببینید کجا می رود و بی هیچ قضاوتی خیلی راحت دوباره به تفستان برگردید.

بگذاریت تنفستان به عنوان تکیه گاهی برای افکارتان عمل کند. وقتی به پایان نزدیک می شوید به آرامی و آهسته افکار آگاه خود را به محیط تان برگردانید. به تدریج و به آرامی برخیزید و چند حرکت کششی انجام دهید حالا آماده اید تا سرحال و با آرامش در حالی که تجدید قوا کرده اید به امور روزانه خود برگردید.
اگر هنر الهی تمرکز را بدانیم، اگر هنر الهی مراقبه را بدانیم، اگر هنر الهی تفکر را بدانیم، به راحتی و آگاهانه می توانیم دنیای درون و برون را یکی کنیم.
مراقبه در کل آرام و ساکن بودن برای مدتی و تمرکز روی تنفس یا مانترایی می باشد. اگر تازه شروع کرده اید حواستان پرت می شود و افکارتان این طرف و آن طرف می رود. سخت نگیرید شروع یادگیری است انگار یک طرف رودخانه ایستاده ای و رفتن دور شدن قایق ها را تماشا می کنی ناگهان پی می بری که بر روی یکی از این قایق ها سواری و داری می روی فقط باید از قایق خارج شوی و به کنار رودخانه برگردی و دوباره شروع کنی به مشاهده قایق ها (افکارت) نگران نباش که تمرین را درست انجام می دهی یا نه. توانایی متمرکز ماندن در هر تمرین افزایش می یابد. تمرین مداوم مراقبه به پاک کردن ذهن از حواس پرتی کمک می کند. افکار را شفاف می کند و اتصال روحانی را افزایش می دهد، روح را تازه می کند و جسم را آرام می کند. مراقبه وسیله ای برای انعکاس و جستجوی درون است و بهترین راه آرام کردن افکار به قصد دریافت راهنمایی الهی است با تمرین مراقبه به زودی حتی از بصیرت ایده، احساس و الهامات شهودی ظریف و هوشمندانه آگاه تر می شوید.
مراقبه انحلال افکار در آگاهی و هوشیاری جاودانه بدون اعتراض دانستن بدون تفکر و تبدیل شدن متنهاهی به لایتناهی است. هر روز زمانی را به تفکر در سکوت دعا یا نماز و مراقبه اختصاص دهید. می توانید با این دعای ساده شروع کنید:
در پی دگرگونی زندگیمان، درخواست راهنمایی و روشنایی می کنیم. می خواهیم هدف و رسالتمان را در زندگی دریابیم. الهامی الهی می خواهیم. می خواهیم خدمت کنیم. برای رهایی از الگوهای فکری محدود کننده و منفی قدیمی طلب یاری می کنیم. می خواهیم افکار و اعمالمان به خیر همه مردم آشکار شود. خدا را شکر می کنیم. طلب آرامش می کنیم. طلب تعادل و هماهنگی می کنیم. می خواهیم تفاوتی در دنیا ایجاد کنیم.
کیمیاگری درونی وجود دارد که در نماز و مراقبه آشکار می شود و به شما کمک می کند تا ذهنتان را از نگرانی و افکار منفی خالی کنید و برای عشق، سعادت و لذت جا باز کنید. این جریان استحاله است که شما را دگرگون می کند. در واقع الگوهای امواج مغزی را تغییر می دهد احساس های خوب را افزایش می دهد و حس خوشبخت بودن را به وجود می آورد به اضافه فرکانس ارتعاشی این عواطف مثبت در هماهنگی کامل با چیزی است که قصد دارید به زندگیتان جذب کنید.
با دعا، نماز و مراقبه خود را به قدرتی برتر هماهنگ می کنید و قلب خود را به روی توانایی نامحدود و خرد لایتناهی کائنات می گشایید. تعهد به رشد معنوی باعث تغییر سطح هوشیاری می شود و بصیرتتان را بر روی آگاهی عظیم تر معجزات، شرایط، امکان پذیرها و همزمانی هایی که از قبل در زندگیتان وجود داشته اند می گشاید.
دعا و مراقبه ابزارهای قدرتمند و بنیادی زندگی هستند.
خود را متعهد به استفاده از آن ها کنید. راهی به درون هستند.
اگر ایمان داشته باشید هر آنچه را که در دعاهایتان بخواهید دریافت خواهید کرد. (کتاب مقدس)
«عمل کردن»

با گشودن ذهن و قلب خود شروع کنید. هر روز روش ها را استفاده کنید. احساسات و افکار منفی باقیمانده را تمیز کنید. هر گونه شکی را از بین ببرید. هر روز عملی انجام دهید که شما را به هدفتان و تحقق آرزوهایتان نزدیک تر کند.
می توانید دست به دو نوع عمل بزنید: عمل مشخص و عمل الهام شده
عمل مشخص: همه ما با عمل مشخص آشنا هستیم مثلاً ماشینی جدید می خواهید تمام ماشین های مورد علاقه تان را امتحان کنید تا همان مدل و ساختی را که می خواهید انتخاب کنید. اگر می خواهید دکتر شوید عمل مشخص این است که برای شرکت در امتحان ورودی دانشکده پزشکی خود را آماده کنید. اعمال مشخص منطقی و تا حدودی قابل پیش بینی هستند و از ذهن آگاه نشأت می گیرند.
عمل الهام شده: عمل الهام شده خیلی کمتر خطی هستند و اغلب کاملاً بی ربط به اهداف نهایی به نظر می آیند. زمانیکه توسط دفتر دفتر آرزوها، عبارات تأکیدی، تصویر سازی ، دفتر شکرگزاری روزانه، مراقبه و دعا با ضمیر برتر خود ارتباط برقرار می کنید کائنات با فرستادن ایده ها، مردم، فرصت ها، پول و سایر منابعی که برای تحقق بخشیدن به آرزوهایتان نیاز دارید به شما پاسخ می دهد و رؤیاهایتان را به واقعیت تبدیل می کند.
به زودی درمی یابید که ایده هایی به شما الهام می شود (بعضی وقت ها در خواب) و حس های شهودی (باطنی) دارید که باید بر اساس این ها عمل کنید.
بگذارید کنجکاوی و علاقه راهنمای شما شود به این می گویند عمل الهام شده.
عملی که زاییده اعتماد به شهود (باطن)، پیروی و گوش دادن به الهامات قلبی و ندای درون است عمل الهام شده گواهی بر اعتماد و انتظار مثبت شماست. این عمل از ذهن ناخودآگاه است. از آگاهیتان و پذیرا بودن امکان پذیری های اطرافتان الهام می گیرد پیش رفتن بر اساس عمل الهام شده هم به ایمان نیاز دارد.
" رؤیاها به واقعیت عمل تبدیل می شوند. دوباره از عمل رؤیاهانشأت می گیرند و این وابستگی متقابل والاترین شکل زندگی را پدید می آورد."
اغلب نشانه های شهودی ظریف هستند و ظاهراً ارتباط مستقیمی با محقق کردن رؤیاها ندارند. اما اگر پی آن ها را بگیرید زندگیتان پر از معجزه می شود. طبق قانون تمایلات به زودی به مسیر شگفت انگیز دگرگنی، رشد و تحقق هدایت خواهید شد. ممکن است این مسیر کاملاً از چیزی که ابتدا تصور کرده اید متفاوت باشد. بیاموزید به ضمیر برتر خود اعتماد داشته باشید. شما در آفرینش و خلق کردن مقداری از توانایی قدرت برتری که بیشتری دارند و بیشتر از آنچه ما بتوانیم می بینند را دارید.

پس آماده باشید تا نه تنها دست به اعمال منطقی مشخص بزنید که شما را در مسیر آرزوهایتان  هدایت کند بلکه اعمالی که کمتر مشخص هستند را هم در نظر داشته باشید. ایمان داشته باشید و اراده کنید تا با اعتماد راسخ به خواسته هایتان پیش روید و بدانید که کائنات شما را در تلاشتان حمایت می کند. دست به هر عملی زدن توسعه منطقی  اعتماد و اعتقادتان است. اگر واقعاً اعتقاد نداشته باشید اصلاً دست به عمل نمی زنید.
تفاوت اساسی این است که عمل مشخص تا حد زیادی به خودتان وابستگی دارد فقط به شما در حالیکه در عمل الهام شده از قدرت ذهن ناخودآگاه استفاده می کنید و به داشتن قدرت خداگونه در کنار خدا و به کائنات اعتقاد دارید. ترکیبی از این دو بسیار ایده آل است به خدا بسپار و اراده دست به عمل زدن را داشته باش.
فکر شکوفه است. گفتار غنچه است و عمل میوه است.
یادتان باشد با قانون جذب کائنات هرآنچه را در جهت رسیدن به اهدافتان نیاز داشته باشید مهیا می کند منابع، ایده ها و افراد مورد نیاز را جذب خواهید کرد. تشخیص آن ها به خودتان بستگی دارد. و پیروی از افکار و ایده های الهام شده هم به خودتان بستگی دارد.
هر آنچه می خواهید منتظر شماست تا طلبش کنید.
هر آنچه که می خواهید آن هم شما را می خواهد اما برای گرفتن آن باید وارد عمل شوید.
"کائنات می خواهد موفق شوید. انتظار برآورده شدن نیازهایت را داشته باش. انتظار فراوانی در هر سطح را داشته باش."
برای زیبایی و فراوانی که حق طبیعی زندگی است جا باز کنید. یادتان باشد که قدرتمند هستید. خواستن و آرزو کردن کافی نیست باید از درون و بیرون در جهت خلق زندگی رؤیاهایتان دست به عمل بزنید. همچنین باید به اندازه کافی در دنبال کردن آیین عبادت روزانه منظم باشید تا شما را در ارتعاش مثبتی نگاه دارد که با خواسته هایتان در آینده هماهنگی دارد.
"آیین عبادی روزانه"
1-
حداقل روزی 5 دقیقه به خواسته ها و اهداف خود متمرکز شوید. بدن خود رادر وضعیت راحتی قرار دهید چشم ها را ببندید و خواسته هایتان را طوری تجسم کنید انگار که از قبل رخ داده اند. واقعاً حس این واقعیت را احساس کنید. روز خود را همانطور که دوست دارید باشد ببینید.

2- از روش هایی که آموخته اید استفاده کنید دفتر آرزوها، دفتر شکر گزاری، علامت شکرگزاری و عبارات تأکیدی، ابزارهای خارجی، الهام  بخش ملموس هستند و میدان انرژی را به طرز مثبتی تغییر می دهند.

3- دقت کنید هر چند وقت یکبار احساس هایی دارید که هم راستا با هدفتان یا خلق زندگی آینده تان نیستند هر گاه از این حس آگاه شوید آن را تغییر دهید افکار و احساسات خود را طوری تغییر دهید که با خواسته تان هماهنگی داشته باشند. بر چیزهایی که نشاط آور و فرح بخش هستند متمرکز باشید و انتظارات مثبت داشته باشید.
4- اهمیت شکرگزاری و قدردانی را در تمام مراحل زندگی به خاطر داشته باشید روزانه وقتی را بگذارید تا با پروردگارتان و خود واقعیتان اتصال برقرار کنید.
5- هر روز دست به عمل بزنید که در راستای هدفتان باشد. مراقب و آگاه باشید بر اساس ایده های الهام شده عمل کنید. به حس ها و شعورتان اعتماد کنید.
6- اعلام کنید که قانون جذب در زندگیتان کار می کند با مشاهده هر مدرکی از تأثیرش آن را اعلام کنید و خدا را شکر کنید. هر چه بیشتر حضور آن را اعلام کنید بیشتر برایتان کار می کند به همین آسانی.
" ببینید انرژی تان به کجا می خواهد برود. به جایی که فکر می کنید باید برود. کاری را انجام دهید که حس می کنید درست است. نه به این دلیل که با عقل جور درمی آید."
با هر ذره ای از وجودتان برآینده ایده آل خود مالکیت داشته باشید. تمام اعمالتان باید در راستای هدفی برتر باشد و خلوص نیت داشته باشید. زیبایی ها و شگفت انگیزی ها را به زندگی خود جذب خواهید کرد. شجاع باشید و دست به اعمالی بزنید که از نظر دیگران ریسک است. از رسیدن به آرزوهایی که  از دید دیگران محال است ناامید نشوید و بدانید که از هر جهت حمایت می شوید. با اعتماد در مسیر خواسته ها و رؤیاهایتان پیش روید. معتقد باشید که نه تنها امکان پذیر بلکه از قبل در جریان وقوع هستند.
اگر شجاعت شروع کردن را داشته باشید شجاعت موفق شدن را هم دارید.

«ایمان»
روش هایی که معرفی شد خاک را آماده می کنند اما باید دانه ها را بکارید. محیطی که به وجود آورید که باعث رشد و توسعه شود. حالا به کائنات سفارش داده اید باید ایمان داشته باشید و با آرامش به خدا بسپارید گر چه شاید در مسیری دقیق به سوی آرزوها را ندانید اما خودش را آشکار می کند. دست به عمل بزنید به محض اینکه به آرزوهایتان متعهد باشید قانون جذب بقیه کارها را انجام می دهد. زندگی افراد شرایط و هرآنچه  که مورد نیاز است را به شما نشان می دهد.
شما باید خود تغییری باشید که می خواهید در دنیا ببینید. (گاندی)
امیدوارم که شما متعهد شوید تا زندگی بهتری برای خود و دنیای بهتری برای همه ما به وجود آورید. امکان پذیرها را تصور کنید. تجسم کنید چه دنیای شگفت انگیزی می شود که همه ما به آگاهی و شکل مثبتی از بودن برسیم می توانیم انرژی کل سیاره را دگرگون کنیم. با آگاهی، سخاوت تعهد و نیت می توانیم در هماهنگی با قوانین طبیعی هستی زندگی کنیم و تعادل با طبیعت را دوباره به دست آوریم. می توانیم دنیایی مملو از عشق، شادی، هماهنگی و آرامش بسازیم.
آرزوهای کوچک را رها کن، بیا و برای دنیا کار کن.

 


١٢:١٤ - 1395/07/03    /    شماره : ٣٨٢٧٤    /    تعداد نمایش : ١٠٧٢خروج