هر كس به خدا توكل كند، خداوند هزينه او را كفايت مى كند و از جايى كه گمان نمى برد به او روزى مى دهد. پیامر(ص)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18812
 بازدید امروز : 51
 کل بازدید : 329610
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.3170


  چاپ        ارسال به دوست

آثار و برکات سوره یس....

چقدر با عظمت این سوره یس برای خوندن این سوره دقت وتوجه بیشتری به عمل آید آثار وبرکاتش خیلی بالاست.

امام صادق(ع)فرمود:«یس»قلب قران است خواندن آن موجب حفظ و رزق و دخول بهشت و حفظ از هرآفتی است.

جهت تفرقه بین ظلمه بر کوزه آب ندیده چهل و یک «یس»را تا اخر بخواند و به آن دمد سپس آن را بر زمین بشکند به نیت تفرقه آنها به اذن الهی ظلمه متفرق شوند.

رسول گرامی اسلام(ص)فرمود:هر که سوره «یس»را ختم کند گویا ده بار کل قران را ختم نموده است.

در روایات اسلامی آمده است که اگر کسی سوره «یس»را بخواند گویا بیست حج انجام داده است و هر که بشنود برای او هزار نور و هزار یقین و هزار برکت و هزار رحمت عطا می شود.

رسول خدا(ص)فرمود:هر که در قبرستان سوره «یس»را بخواند خدای سبحان عذاب را از اهل آن قبرستان بر می دارد و برای خواننده به عدد اموات آن قبرستان حسنه نوشته می شود.

امام صادق(ع)فرمود:هر که سوره «یس»را در روز بخواند تا شب مذزوق است و هر که پیش از خواب بخواند هزار فرشته او را از شر هر شیطانی و از هر آفتی حفظ می کنند و اگر در آن روز بمیرد خداوند او را وارد بهشت می کند.

رسول گرامی اسلام(ص)فرمود:هر که سوره «یس»را برای رضای خدا بخواند ثواب دوازده ختم قران را به او عطا می فرماید.. اگر نزدبیماری خوانده شود به عدد هر حرفی فرشته نازل می شود تا برای آن بیمار استغفار کنند و در قبض روح حاضر می شوند و در تشییح جنازه او شرکت می کنند و نماز بر او می گذارند و هنگام دفن او حاضر می شوند.

روایت شده که اگر کسی سوره «یس»را بخواند خیر دنیا وآخرت برای خواننده رو می آورد  بلاهای دنیا و هوسهای آخرت از اودفع می شود و هر شری را نیز از او دفع می کنند و هر حاجتی را از او برآورده می کند.

از رسول خدا(ص)روایت شده که به حضرت علی(ع)فرمودند:یا علی!سوره «یس»را قرائت کن بدرستی که در پس ده برکت است:قرائت نمی کند آن را هیچ گرسنه ای مگر ان که سیر شود،و هیچ تشنه ای مگر آن که سیراب شود،و نه برهنه ای مگر پوشیده شود،و نه عزبی مگر آن که متزوج شود،و نه خائفی مگر آن که ایمن شود،و نه مریضی مگر آن که بهبودی یابد،و نه محبوسی مگر آن که بیرون آید،و نه مسافری مگر آن که یاری کرده می شود در سفر خود،و فرائت نمی شود در نزد میتی مگر آن که تخفیف داده شود،و قرائت نمی کند او را مردی که چیزی از او گم شده باشد مگر آن که می یابد او را.

در خبری وارد شده است که هر گاه کسی خوف از قلت طعامی داشته باشد این سوره مبارکه را به آن بخواند کثیر شود و به جهت عسر ولادت نافع است و کسی که آن را قرائت کند مثل آن است که یازده مرتبه کل قران را تلاوت کرده است.

در یک اربعین معین که روزه ا پس وپیش نشود چهل روز تمام نغییر نپذیرد،در این مدت باید کاملا ظاهر و باطنش پاک باشد حتی به قدری احتیاط کند که به عورت خویش نیز نگاه نکند،که مکره است.از روز پنچ شنبه و شب جمعه اول ماه نو شروع کند،اول دو رکعت نماز بخواند به نیت قضای خوائج در هر رکعتی بعداز حمد یک مرتبه «آیه الکرسی»(تا)«فیها خالدون»و سه مرتبه «توحید»و بعد از اتمام نماز چهل و یک بار بخواندـــبعد البسمله«الا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»بعد سوره مبارکه «یس»راتلاوت کند و چون به کلمه «مبین»برسد انگشتان دست راست را به بندد بعد به آیه دیگر برسد بگشاید و باز به کلمه «مبین»هفتم برسد انگشت ها را به بندد و تا این دعا را نخوانده باز نکند.

هفت مرتبه سوره حمد را بخواند و انگشت ها را باز کند و در آیه اخر باز سی مرتبه بکوید«اللهم فرج یا مفرج بالمحسنین»و بعد بار دیگر سوره یس را تلاوت نماید در مدت چهل روز عمل شود.

بعد از آن به قصد هر مطلبی بخواند زودتر روا گردد . لیکن تا به لفظ «مبین»برسد باید انگشتان دست خود را ببندد و هرحاجتی که دارد از خاطرش بگذرد و بگوید به حق این سوره مبارکه فلان مطلبی که دارم یاهر شخصی نالایقی که دارای ولایت امیرالمومنین(ع)نیست تعلیم نکند که اثربدی  دارد هم به معلم وهم متعلم.

طریقه دیگر ختم سوره مبارکه «یس»بدین ترتیب است که از روز جمعه شروع کند تا روز پنچ شنبه و هر روز سه بار بخواند که در عرض یک هفته بیست ویک بار خوانده شود و در روزبعد از فراغت یعنی بعد از بیست و یک مرتبه دعا«یامن تحل به عقد المکاره»را از صحیفه سجادیه(دعای هفتم)بخواند.

اگر مطلب او وسعت رزق باشد روز پنچ شنبه بخواند و اگر دفع دشمن است روز سه شنبه بخواند جهت رفعت روز یک شنبه وبرای بدست آوردن علوم عقلی و دینی روز شنبه وبرای علوم ریاضی،چهارشنبه و برای قدرت و تسخیر و جلب قلوب جمعه و برای سفر دوشنبه باید خوانده شود.

با طهارت روبه قبله بایستد و شروع به خواندن سوره«یس»نماید و چون به آیه شریفه «سلام قولا من رب رحیم»رسید هفتاد مرتبه تکرار نمایدو سپس حاجتش را از خداوند سبحان طلب کند که انشاء الله برآورده می شود(مجرب است).

چهل روز با طهارت ظاهر و باطن از روز پنچ شنبه اول ماه شروع ابتدا دو رکعت نماز حاجت بخواند در هر رکعت بعد از حمد آیه الکرسی و سه مرتبه سوره توحید و بعد از نماز بسم الله گویدو730بار «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»بگوید آن گاه سوره «یس» را تا مبین اول بخواند و انگشتان دست راست را ببندد و حاجت خود را یاد کند سپس باز کند و به هر مبین که می رسد چنین کند تا به مبین هفتم که رسید انگشتها را ببندد و هفت بار سوره حمد بخواند و انگشت ها راباز کند و تا آخر سوره بخواند و سی بار بگوید:«اللهم فرج یا مفرج المحسنین»و بار دیگر سوره یاسین را ساده بخواند تا چهل روز چنین کند انشاالله حاجتش روا گردد.

حضرت آیه الله کشمیری در مورد ختم «یس»چنین می فرماید:سوره «یس»قلب قران شد به خاطر چهارده معصوم(ع)که این طور وارد شده است:«یس(صلی علی محمدو ال محمد)و القران الحکیم»در شب نیمه شعبان سه بار این سوره خوانده شود و یکی به نیت سلامتی،دیگر به نیت رزق و سومی برای طول عمر.نوعی خواندن این سوره از یک تا چهل هم خوانده می شود،و برای حوائج دنیوی تقدیم به امام جواد(ع)روزی یک بار.به قصد فرزند و حامله شدن خواندنش خوب است و لازم نیست به کسی هدیه کند.

نسخه ای دیگر در دست است که می گوسد هفت با رسوره «یس»خوانده شود و هر یک به یک سلطان معنوی مانند ادیس قرن و ...هدیه می کنند و درهر دفعه به لفظ «مبین»می رسند،حاجت را از خاطر می گذرانند.

تعبیر خواب سوره یس:ابن سیرین می گوید:اگر کسی در خواب ببیند که سوره «یس»را می خواند،سرانجام کارهایس خوب خواهد گشت.امام صادق(ع)می فرماید:دوستی و شوق پیامبر(ص)در دلش پدیده می آید و ریشه می دواند.

 


١١:٤٥ - 1393/10/17    /    شماره : ٢١٨٢٥    /    تعداد نمایش : ١١٥٤٦خروج